Jak na stres

Stres v dnešní době: Příčiny a dopady stresu na náš organizmus

V dnešní uspěchané společnosti se stres stal běžnou součástí života mnoha lidí. Přetížení prací, rodinné povinnosti, finanční tlak a nepřetržitý proud informací způsobují, že se stres stává stálým společníkem mnoha jedinců. Nicméně je důležité porozumět příčinám stresu, jeho dopadům na naše zdraví a životní kvalitu a naučit se efektivní strategie, jak s ním zacházet.

Co je vlastně stres?

Jedná se o chemickou reakci v těle, kdy mozek vyhodnotí situaci jako nebezpečnou a spustí lavinu, při které hormony uvedou tělo do pohotovostního stavu k boji nebo útěku. Tak to funguje od pradávna, v podstatě pro všechny živočichy na této planetě.

Co je u člověka jinak?

Problém je v tom, že běžný zajíc, když ho prožene liška, si pospí někde v noře a všechny stresové hormony vyplaví nebo vstřebá. A člověk?

Jak často se zastavíte?

Jste schopni „nic nedělat“?

Odpovědi vám nejspíš napoví, že dnešní doba odpočinku moc nepřeje. A co se děje v našem organizmu? Hladina stresových hormonů neustále roste a kumuluje se. Vzniká chronický stres a z toho pak vznikají dnešní civilizační choroby, které vidíme u většiny vyspělého světa:

1. Fyzické zdravotní problémy: Chronický stres může vést k různým zdravotním problémům, jako jsou srdeční choroby, zažívací potíže a oslabený imunitní systém. 2. Psychické problémy: Stres může způsobit úzkost, deprese, podrážděnost a problémy se spánkem. 3. Problémy v práci a vztazích: Nepřetržitý stres může ovlivnit naši výkonnost v práci a kvalitu našich vztahů.

Jak se ke stresu dostanete?

1. Osobní problémy: Rodinné problémy, vztahové obtíže, zdravotní potíže a finanční starosti patří mezi hlavní faktory osobního stresu.

2. Pracovní tlak: Požadavky na výkon mohou způsobit nadměrný pracovní tlak a stres. 3. Technologická závislost: Neustálý přísun informací a souvislé používání digitálních zařízení může vést k technologické závislosti a zvýšenému stresu spojenému s nedostatkem odpočinku a soustředění. 4. Sociální tlak: Očekávání společnosti ohledně vzhledu, úspěchu a životního stylu mohou vyvolávat sociální tlak a s ním spojený stres. A co s tím, když je stres na každém kroku?

Naučte se s ním vycházet. Z evolučního hlediska je stres dobrý sluha, z dnešního pohledu ale spíše zlý pán. Stresu se nezbavíte. Pokud se však naučíte různé techniky, jak stres zvládat, odbourávat a zvyšovat svoji odolnost vůči stresu, stoupne úroveň vaší spokojenosti o několik úrovní výše. Porozumění příčinám stresu a používání efektivních strategií řešení může vést k vyššímu pocitu kontroly a pohody ve všech oblastech vašeho života.

Zajímá vás více? Sledujte mě na LinkedIN pro více inspirativních článků.

Jsem Vladimíra Kobíková, od r. 2010 pracuji v oblasti lidských zdrojů. V současnosti se zabývám především tématy osobního rozvoje a vzdělávání v oblasti work-life balance.

Téma práce se stresem se pro mě stalo inspirativní a nabídnout ho můžete svým zaměstnancům v podobě školení Jak na stres a zlepšit tak jejich osobní spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *